I dessa skor från Skechers är det max komfort och maximal dämpning som gäller och de passar lika bra på träningspasset som promenaden eller till löpning. Den lättviktiga Ultra Go-sulan svarar och ger energi tillbaka i steget med mycket god stötdämpning. Skechers Max Cushioning är bekväma skor med slitstark sula och hög stötdämpning.
Ultra Go ger en dämpande plattform som ger skön avlastning för fötterna och resten av kroppen. Innersulan har mjuk memory foam som andas och ger en omslutande känsla där fötterna formar sitt eget avtryck. NRT – Natural Rocker Technology ger en rullande rörelse häl till tå vilket ger en ergonomisk gång eller löpning. Tack vare den lätt rundade sulan får man en ergonomisk gång där man får en jämnare viktfördelning och avlastar trycket på exempelvis hälen vid hälsmärta och hälsporre.
Ortholite ger komfort i innersulan och ger hållbar dämpning som andas på ett bra sätt. Dessa skor har en extra greppbar sula som konstruerats i samband med Goodyear.
Färg: Purple Pink / Lila/rosa
Läst: Normal
Material: Mesh/Textil
Traditionell snörning
Innersula: Air Cooled Goga Mat, Memory foam
Mellansula: Max Cushioning, Ultra GO
Uttagbar innersula: Ja
Yttersula: Goodyear Performance, Gummi