Skechers Womens Max Cushioning Elite Ultra GO Plum är stötdämpande skor med extra tjock yttersula för både promenader och för löpning.
Max Cushion GO Run är en dämpande sula som svarar bra och ger driv i steget. Trots tjockleken på sulan är skorna lättviktiga. Den slittåliga yttersulan i gummi har bra grepp med sitt mönster och passar många underlag.
Vaddering kring krage och plös ger komfort till skorna. Dessa skor har vanlig klassisk snörning som möjliggör individuell anpassning och justering av passformen.
Air Cooled Goga Mat innersula med mjuk memory foam är ventilerande och anpassad för aktivitet där man har en skön dämpning för fotsulan. Skorna har ett drop på 6 mm från häl till tå.
Färg: Plum
Läst: Normal (Skechers skor är dock generellt rymliga)
Fotbädd: Air Cooled Goga Mat
Utbytbar fotbädd: Ja
Ovandel: Textil
Drop: 6 mm
Yttersula: Gummi
Tack vare den lätt rundade sulan får man en ergonomisk gång där man får en jämnare viktfördelning och avlastar trycket på exempelvis hälen vid hälsmärta och hälsporre.