• Snabb leverans - 1-3 dagar
  • Fri frakt från 599kr
  • Säker betalning via Klarna
  • Öppet köp i 14 dagar
damsandaler-ocker-charlotte.jpg
Mjuk fotbädd
damsandaler-ocker-charlotte.jpg
charlotte sandaler 36-42.jpg

Charlotte Sandaler Florin Ocker

449 kr
799 kr

Färg

  • charlotte-dam-sandal-florin.jpg
  • damsandaler-ocker-charlotte.jpg

Storlek

Skickas inom 1-3 vardagar

  • truckFri frakt från 599 kr
  • truckHemleverans från 89 kr
  • truckRetur & bytesrätt i 14 dagar

Produktbeskrivning

Specifikationer

Recensioner

Sandaler från Charlotte of Sweden, med svensk design och en ovandel i skinn som ger en mjuk, len och lyxig känsla till fötterna. Sandalernas ovandel är designade i en unik  orange-gul färgkombination som skiljer sig åt i varje modell, vilket gör att varje modell av Ocker är unik i sitt slag.
 
Fotbädden är designad med ett lätt hålfotsstöd som ger ett behagligt stöd till hela foten och korrigerar eventuella felställningar. Vilket ger foten en stabil och bekväm bas att gå och stå på. Det bidrar till att minimerar påfrestningar och ger ett skönare steg. 

Sandalerna har även en rem med kardborre som går över ankeln som gör att du på ett smidigt och enkelt sätt kan anpassa sandalerna efter din fots form. 

Färg: Ocker 
Normal läst
Överdel: Skinn 
Innersula: Skinn 
Yttersula: Blandning av kork & polyuretan.

Producerade i Tyskland

Eftersom sandalerna är gjorda i skinn så kan variationer i lädrets färgton förekomma.