Fotriktiga, bekväma och stötdämpande loafers med vattentät Gri-tex som håller dina fötter torra.
- Stötdämpande
- Bekväma
- Stabila
- Gritex, motståndskraftigt membran som skyddar mot regn, snö och kyla
Skorna har en ovandel i läder och i Grisports unika Gritex, som är ett tåligt membran som står emot både regn, snö och kyla. Vilket bidrar till att hålla dina fötter torra, oavsett väder. Skorna har även en stabil konstruktion och en bekväm fotbädd som bidrar till att ge dina fötter komfort och med stabilitet i steget.
Skornas yttersula är designad i gummi som bidrar till att ge dig ett bättre, och mer stabilt grepp. Yttersulan har även en dämpande funktion, som bidrar till att ge mer svikt till steget. Dämpningen i sulan bidrar till att effektivt absorberar de stötar som fötterna vanligtvis utsätts för. Genom att stötar effektivt absorberas så minimerar det de påfrestningar som fötterna utsätts för och minimerar på så sätt risken att du ska drabbas av ömma, trötta eller stumma fötter.
Skorna har svarta stretchparter i svart på vardera sida som gör det lättare att både ta av och på skorna. Stretchen gör även så att skorna följer din fots form och ger behaglig komfort.
Färg: Black
Bred läst
Löstagbar fotbädd
Bred läst
Löstagbar fotbädd
Ovandel: Läder och Gritex
Yttersula: Gummi
Yttersula: Gummi
Produceras i Italien
Sedan 1977 har Grisports skor tillverkats i Italien och 70% av kraften som används för att producera skorna kommer från solenergi från deras solcellanläggning som en av de största i Italien, och resultatet av en investering på över 5 miljoner. Under åren har Grisport fokuserat på innovation för att bli en av Europas ledande skotillverkare.