Vita sneakers Joy i slittåligt läder och PU i ovandelen. Vita promenadskor som passar lika bra som bekväma arbetsskor som vardagssneakers på stan.
Skorna har en stabil hälkappa och en robust sula med en lätt avfasad häl som bidrar till en behaglig gångupplevelse. Plösen och hälkappan är mjukt vadderade för extra komfort.
Dessa sneakers har en normal läst och passform, samt en klassisk snörning som gör dem justerbara efter behov. Innersulan är mjuk och stötdämpande, utformad för att följa fotens naturliga form med en skålad häl som håller den på plats. Vid behov kan innersulan tas ut och ersättas med egna inlägg.
Mellansulan i EVA ger effektiv stötdämpning, medan yttersulan av TPR har en greppvänlig och mönstrad yta för bra fäste.
- Stötdämpande
- Mjuk fotbädd med skålad häl
- Uttagbar fotbädd
- Greppande yttersula
Färg: Vit
Material ovandel: Läder/Soft PU kombination
Läst: Normal
Foder: Polyester
Snörning: Traditionell, vanlig snörning
Fotbädd: Mjuk och stötdämpande, EVA/Polyester
Uttagbar fotbädd: Ja
Mellansula: EVA
Yttersula: TPR med greppvänlig och mönstrad yta
Producerade i Kina.