Rosa sneakers Joy med luftig ovandel i mesh med detaljer i mocka och läderimitation. Bekväma sommarskor för promenader och fritid. Ovandelen går ton i ton i svaga rosa nyanser och ger en somrig känsla.
Skorna har en stabil sula med avfasad häl och tå som ger lite rull i steget. Dessa sneakers har normal läst och passform. Klassisk snörning i matchande färg gör dem justerbara i omfång. Innersulan är mjuk och stötdämpande och går även att ta ur om man önskar byta till sina egna skoinlägg. Innersulan följer fotens form och har en skålning för hälen som håller foten fint på plats.
Textil mesh på sidor och ovandel gör dem luftiga medan förstärkningen i läderimitation framme på tårna gör skorna mer slittåliga.
Sneakers med stabil hälkappa med mjuk vaddering kring hela insteget samt mjukt vadderad plös som ger komfort. Stötdämpande sula i EVA med yttersula av greppande TPR.
- Stötdämpande
- Mjuk fotbädd
- Uttagbar fotbädd
- Greppande sula
Färg: Rosa
Material ovandel: Flyknit Mesh, Mocka, Läderimitation
Läst: Normal
Foder: Texstil, polyester
Snörning: Traditionell, vanlig snörning
Fotbädd: Mjuk och stötdämpande, EVA/Polyester
Uttagbar fotbädd: Ja
Mellansula: EVA
Yttersula: TPR med greppvänlig och mönstrad yta
Producerade i Kina.